3. Advent - Slavení Vánoc jinde ve světě

13. prosince 2015 v 10:42 | Posted & written by: Teresa |  Topics
Zdravíííííím, tak ani jsme nemrkli a máme tu další adventní neděli, tentokrát 3. Na adventním věnci už nám hoří 3 svíčky a zbývá jedna poslední. Asi všichni vime jak se Vánoce slaví tady u nás v Česku. 24 prosince chodí Ježíšek a dává nám dárky. K štědrovečerní večeři bývá bramborový salát a kapr. Taky máme plno tradic jako celý štědrý den nejíst maso, jinak neuvidíte zlaté prasátko, nebo že se pod talíř na večeři dává kapří šupina. A spousta dalších tradic a zvyků, ale jak se Vánoce slaví v Americe, Dánsku nebo třeba Itálii? Pokud Vas to zajímá čtěte dál.

Amerika:

V Americe jsou Vánoce slaveny v duchu náboženské tradice, spojené s obdarováním bližních dárky, jež jsou rozbalovány 25. prosince ráno. V domácnostech nesmí chybět vánoční stromek, v USA je též oblíbené venkovní zdobení domů vánoční výzdobou, především osvětlením. Tradičním štědrovečerním pokrmem je nadívaný krocan, případně jiná drůbež. Podává se s pečenými bramborami, zeleninou a brusinkovou omáčkou. Tradičním dezertem je vánoční pudink. Dárky v anglosaských zemích roznáší starší mužská postava jménem Santa Claus (ve Velké Británii, Austrálii a jinde též nazývaný Father Christmas, tj. Otec Vánoc), který vozí dárky na saních, v některých podáních tažených soby.

Dánsko:

Lidé v Dánsku si o Vánocích zdobí dům postavičkami skřítků, kterým se říká nisser . Můžou být různě velcí, mají špičatou čepičku a jsou oblečeni do dánských národních barev (červené a bílé). Jsou to právě tito skřítci, kteří večer 24. prosince nadělují dárky. Drobné dárečky a sladkosti se zavěšují na větve vánočního stromečku. Na Štědrý den lidé často chodí zapálit svíčku na hřbitov. Večer se rodina sejde u stolu, na kterém nesmí chybět husa, kachna, popřípadě vepřová pečeně s červeným zelím jako hlavní chod a dále pak opepřená treska s ředkvičkou, pivní chléb, teplá šunka, hnědé koláčky nebo horká rýže zalitá studeným mlékem. Speciálním dezertem je rýžový nákyp se zapečenou mandlí, jejíž nálezce dostane zvláštní dárek. Po večeři rodina přesune ke stromečku, kolem kterého tančí dokola držíc se za ruce a zpívajíc koledy.

Itálie:

V Itálii bývají hlavním symbolem Vánoc jesličky. Zpravidla ale nechybí ani ozdobený vánoční stromeček (nejčastěji jedle). Konkrétní zvyky a tradice se liší dle rodin a zejména podle jednotlivých měst a regionů. Vánočním dnem je 25. prosinec. Hlavní slavnostní pokrmy o několika chodech se podávají při večeři 24. 12. nebo při obědě 25. 12., kdy se scházejí celé rodiny. Dárky se rozbalují po večeři 24. 12. (čeká se do půlnoci, kdy začne 25. prosinec) nebo druhý den ráno a leží vedle jesliček nebo pod stromečkem. Dárky jsou spojené s osobou italské obdoby Santa Clause - Babbo Natale. Po snídani jde zpravidla celá rodina do kostela. Na italské vánoční hostině nesmí chybět panettone, typická vánoční bábovka s hrozinkami a kandovaným ovocem, nebo v případě severní Itálie jednodušší pandoro. Hlavní jídla se opět liší v závislosti na tradicích daného regionu a rodin. Může být jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky, či večeře o několika chodech na bázi mořských ryb.

Tááák snad se Vám dnešní článek líbil a dozvědělijste se třeba něco co jste ještě nevěděli. Do Vánoczbývá už jen 11 dní což uteče jako voda. Mějte se krásně.
Teresa
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Smookie Smookie | Web | 13. prosince 2015 v 11:05 | Reagovat

Krásný článek a opět jsem se dozvěděla něco nového:) Vlastně mi toto i dost pomůže, protože máme do Aj udělat projekt o tom jak se slaví v jiných zemích Vánoce:)

2 Petra Petra | Web | 14. prosince 2015 v 20:50 | Reagovat

Jako vždycky, skvělý článek Terezko :)
Nejvíce mě to zaujalo v Dánsku. Je to fakt zajímavé to jídlo a celkem koukám, kolik toho dokáží sníst na jednu večeři :D :)

3 Beatricia Beatricia | Web | 15. prosince 2015 v 12:07 | Reagovat

Tradice Vánoc je v podstatě stejná, jen různé národy ji oslavují různě. Jiný kraj, jiný mrav.
Výborně a zajímavě jsi svůj nápad pojala a prezentuješ v něm různá jídla a zvyky. Moc se mi to líbí. ☼☼☼

4 Monica. Monica. | Web | 15. prosince 2015 v 16:20 | Reagovat

Nejvíce mě zaujala ta Itálie, protože se italsky učím :D Musím říct, že Panettone mi absolutně nechutná a jak jsem tak koukala, prodává se to i u nás, ale fakt nechápu, jak to někdo může jíst :D
Super článek! :)

5 steel32 steel32 | Web | 16. prosince 2015 v 16:19 | Reagovat

pááni, už třetí o.O
jinak se mi líbí jak se slaví vánoce v americe a pak ještě v anglii, jinde mě to moc nebere :DD
ale santa jako babbo natale mě docela pobavil :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama